Je to snad více než deset let, co jsme na jednom lezení na Vysočině probírali lezecké oblasti v Evropě a Radek zmiňoval chorvatskou Paklenici, kde před několika lety byl a popisoval skutečný „big wall,“ 300m vysokou skalní stěnu končící na vrcholu Anice kuk ve výšce 712 m n. m. Tajil se mi dech a potichu jsem si říkal „tak na tohle zatím síly ani zkušenosti nemám“. Letos náš horolezecký oddíl podnikl už pátou cestu do pohoří Velebity v Severní Dalmácii, kde leží i překrásný kaňon Velká Paklenice. Samotný název soutěsky se pojí s chorvatským termínem pro smůlu místní borovice. Během těch několika expedic jsme díky dlouhým a bezvadně zajištěným cestám dokázali posunout naše lezecké dovednosti nejen k tomu, abychom mohli zamávat z vrcholu Anice, ale především jsme se skrze Paklenici dostali i do dalších lezeckých míst se vztyčenou hlavou.
Pro mladé lezce bývá členitý a voštinatý vápenec s dolomitem první oblastí, kde si bez „sevřených půlek“ může i náš lezecký potěr zalézt „na prvním“. Přece jen je tu jištění mnohem častěji než v Čechách, kde první nejt běžně čeká až v desetimetrové výšce. Ani letos to nebylo žádné oťukávání, když se třináctiletý Lukáš Doleček přes letní tréninkový výpadek dokázal bez větších potíží zorientovat i v cestách s obtížností 6c+ a Martina Dušánková s Míšou Gregorovou zdárně pokořili několik linií za 6a.
K zahození není ani přidaná hodnota Paklenice v podobě příjemných letních teplot s koupáním v moři na konci září, návštěva místních restaurací, lov krabů, pití rakije a domácké zázemí paní Jovic, která nám své apartmány dává k dispozici za cenu kempovného.
Mimochodem na své si přijdou také milovníci Májovek, neboť se zde natáčeli i slavné filmy o Vinnetouovi. Třeba v Pokladu na stříbrném jezeře, je to ta scéna s Kaňonem duchů, kde Vinnetou s přáteli přichystal past na Utahy.
Pravda, loňské lezení nejednou zkomplikoval liják, po kterém se kaňonem valil divoký potok i v místech kde běžně od května do Vánoc voda zcela zmizí. Letos nás zase od lezení odrazovala Bóra, silný nárazový vítr dosahující v těchto oblastech až 200 km/h. Důkazem intenzity větru bylo i varování na dálnici, které přikazovalo snížit rychlost ze 130 na 40 Km/h. My však na nic nežehráme a zůstáváme Paklenici věrní i přes všechny překážky, které však určitě nemají nic společného s chorvatským původem slova.